Bakgrunn fra forrige møte

Torsdag 28. november 2024 ble det gjennomført et åpent folkemøte på rådhuset i Grue, hvor temaet var energipark i Bekka og Bergersætra. Om lag 70 innbyggere deltok på møtet. Ordfører Rune Grenberg og kommunedirektør Ole Frode Mikkelsgård presenterte utfordringene kommunen står overfor, samt mulighetene som energiprosjektet kan gi.

X-wind fortalte hvordan de ønsker å etablere Grue Green Energy og hvordan de planlegger å investere rundt 500 millioner Euro i kommunen. De presenterte sin teknologi og hvordan den kan implementeres for å sikre energi til regionen på en skånsom måte.

Videre dialog og veien fremover

Formannskapet har nå gått for konsekvensutredning, og Grue kommune har allerede hatt møter med ulike interessegrupper i områdene det er har vært snakk om. Det er fremover viktig å ha god dialog for å hensynta de ulike behovene dersom prosjektet skal gå videre. Kommunedirektøren mener at prosjektet har potensial til å gi nye muligheter for økonomisk vekst og etablering av arbeidsplasser.

Innbyggerinvolvering

Grue kommune ønsker å involvere innbyggerne i denne prosessen. Det vil bli lagt til rette for at innbyggere kan sende inn spørsmål som kommunen og andre involverte kan svare på, både i forbindelse med folkemøtet og digitalt i etterkant. Mer informasjon om dette vil komme ut senere.

Det vil under møtet også bli avholdt en paneldebatt, der det åpnes for at deltakere på møtet kan stille spørsmål og delta i dialog.

Konstruktive og gode spørsmål og tilbakemeldinger vil være avgjørende for at kommunen på best mulig måte vil kunne kjøre gode prosesser.